"Working with Equines in Hospice and Palliative Care" The HETI Live Meeting is on 6th March, 2025

Darbs ar zirgiem hospisos un paliātīvās aprūpes centros. THE HETI atklāts webinārs, 06.03.2025.
Šajā skaistajā pavasara dienā reitterapijas speciālisti no vairākām valstīm satiekas kopā online platformā lai iepazītos ar pieredzi, kā var pielietot zirgus un citus dzīvniekus, lai palīdzētu maziem pacientiem no hospisiem un paliātīvās aprūpes centriem. Ar savu pieredzi dalījās reitterapeite un HETI pārstāve Renate Deimel no Austrijas. Kopā webinārā piedalījās 17 dalībdieki no tādām valstīm kā Vācija, Anglija, ASV, Kanāda, Argentīna, Japāna un citām. Mūsu asociācjas mērķis ir sniegt Latvijas sabiedrībai informāciju par jaunām tendencēm reitterapijā un dalīties ar tiem jaunumiem, ko uzzinam paši. Te būs neliels atstāsts par šo skaisto, tik svarīgo maziem pacientiem tēmu, kā notiek Reitterapija paliatīvajā aprūpē.
Prom no palātas telpām!

Pacienta un Zirga savstarpēja "adoptācija" Bērns pierod pie Zirga, Zirgs pierod pie Pacienta, gultas un specifiskas slimnīcas smaržas. Renate Deimel, 2025
Lai bērns pakāpeniski pierod pie jaunās vietas, pie paša Zirga, justos droši un būtu atslābināts, bija lemts pamēģināt atvest bērnu uz reitterapijas nodaļu ar visu gultu, jo tas deva bērnam papildus komfortu un drošības sajūtu, kas ir tik svarīgs lai nodarbība notiek veiksmīgi. Tajā pašā laikā Zirgs iepazīstās ar jauno priekšmetu - gultu, tas varēja to paostīt, kā arī iepazīties ar pašu pacientu. Reitterapeite rāda bērnam, ka Zirgs ir labsirdīgs, liekot mīksto mantu viņam uz muguras un stāsta, ka nodarbības laikā bērnam nav jābaidās no Zirga un piedāvā bērnam pašam pamēģināt uzkāpt Zirga mugurā.

Pacienta kāpšana Zirgā no gultas un pozicionēšana pēc iepriekšējās iepazīšanas ar Zirgu. Renate Deimel, HETI, 2025
Pakāpeniski bērns adoptējās pie Zirga, pie jaunajiem apstākļiem un mēģina pats apsēsties uz Zirga lai turpinātu reitterapijas nodarbību jau sēžot Zirga mugurā.

Reitterapijas grupu nodarbība. Renate Deimel, HETI, 2025
Ļoti lielisku efektu bija iespējams panākt, organizējot grupu nodarbības, kad pacienti jutās daudz drošāk un draudzīgāk, redzot, ka arī citi bērni, piedalās kopēja pasākumā.
Ja Pacients nevar tikt pie Zirga, tad Zirgam jātiek pie Pacienta!
Paliatīvajā aprūpē liela nozīme ir pacienta psihoemocianālajam stāvoklim. Savā stāstā Renate uzsvēra, ka bērniem ir svarīgi ne tikai uzkāpt uz Zirga, lai jātu, bet vienkārši būt kopā ar Zirgu. Nodarbības mērķis bija nodrošināt pacientiem reitterapijas pakalpojumu tik sarežģitajās vietās kā hospiss vai palīatīvās aprūpes centrs. Ne visi pacienti ir spējīgi tikt uz manēžu jeb arēnu, kā to sauc Renate. Tāpēc risinājums tika atrasts otrādi - atvest Zirgu pie pacienta. Lai to nodrošinātu, Renate stāsta, kā viņa gatavoja Zirgu šīm nodarbībām, jo tas ir ļoti sarežgīts, izaicinājumu pilns, pasākums, ņemot vērā, ka Zirgi uztver pasauli savādāk nekā mēs, Cilvēki. Tas kas ir pilnīgi skaidrs un loģisks mums, ir pilnīgi neloģisks Zirgiem. Pimēram, automātiskas durvis, šauras ieejas, visādas skaņas, dažāda veida smaržas un citas lietas slimnīcās telpās. Pirms sākt nodarbību, Renate stāsta, ka ir izvērtējusi pati ar "zirga acīm" visu ceļu līdz pacientam, un tad devās šajā ceļā ar savu pūkaino lielo dakteri, jau laicīgi zinot "grūtākās vietas" un jau iepriekš mierinājot Zirgu pirms tām. Viņa minēja, ka Zirgs ar ko viņa strādā ir īpaši kārumu motivēts, tātad, iespējams, ka tādā veidā Viņš tika sagatavots, ka var doties pie pacienta uz palātu, būdams drošs un pārliecināts sevī. Īpašu uzmanību Renate pieversa tam, ka slimnīcas grīdas ir ļoti slidenas, tāpēc nodarības laikā Zirgam bija gumijas pakavi, kā čībiņas līdzī mūsu bahilām. Vēl viens ļoti būtisks moments bija dažādas smaržas - dezinfekcijas līdzekļi, zāles, pats pacients... ZIRGI JŪT SLIMĪBAS SMARŽU! Līdz ar to, viņa stāstīja, ka ir nesusi dezinfekcijas līdzekļus uz manēžu, lai iedotu Zirgam tos paostīt pirms doties uz slimnīcas telpam un lai Zirgs pie tās smaržas pierod jau laicīgi.

Ponija vizīte pie bērniem pēc viņu lūguma uz paliatīvās aprūpes centru. Renate Deimel, HETI, 2025

Zirga vizīte pie bērniem uz paliatīvās aprūpes centru. Renate Deimel, HETI, 2025
Citu dzīvnieku un apstākļu izmantošana terapijas labvēlīgā efekta sasniegšanā
Rebeka stāstīja, ka lai nodršinātu pacientu labsajūtu, tiem tika piedāvāts kontakts arī ar cietiem dazādiem dīvniekiem, gan paliatīvā aprūpes centra telpās, gan reitterapijas nodaļā. Tie bija suņi, kaķi, truši, aita un citi dzīvnieciņi, bet tomēr, galvenā nozīme ir Zirgam.

Kaķa izmantošana paliatīvās aprūpes centra telpās. Renate Deimel, HETI, 2025

Kontakts ar trusi terapijas laikā. Renate Deimel, HETI, 2025

Kontakts ar suni terapijas laikā. Renate Deimel, HETI, 2025

Kontakts ar kaķi terapijas laikā. Renate Deimel, HETI, 2025
Citas aktivitātes paliatīvo pacientu pašsajūtas uzlabošanai
Tekstu iztulkoja un sagatavoja balstoties uz webināra datiem Anna Fedoulova, 10.03.2025.